News Releases - 2018

Data: 26 czerwiec 2018

Przyszłość leży w bateriach litowo-jonowych i superkondensatorach

Teemu Paakkunainen, Senior Application Engineer, Eaton

GDAŃSK ... Systemy zasilania gwarantowanego (UPS) w większości zastosowań są tradycyjnie zasilane bateriami kwasowo-ołowiowymi. Jednak pomimo długiej historii stosowania takich rozwiązań, tradycyjne systemy UPS wymagają stosunkowo częstej wymiany baterii i odpowiedniej infrastruktury do ich eksploatacji, w tym pomieszczeń dla baterii z regulacją temperatury i wentylacją do odprowadzania wodoru. Ponieważ koszt baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest zbliżony do kosztu baterii kwasowo-ołowiowych, istnieje obecnie możliwość zakłócenia obowiązującego trendu. Technologia baterii litowo-jonowych i superkondensatorów jest już sprawdzona, a obecnie również pod względem ekonomicznym stają się one opłacalne.

Baterie litowo-jonowe i superkondensatory nie konkurują ze sobą, lecz wzajemnie się uzupełniają, dostarczając bardziej niezawodne i ekonomiczne rozwiązania dla klientów, którzy potrzebują tych rozwiązań w zastosowaniach o znaczeniu krytycznym.

Technologia baterii litowo-jonowych zapewnia rozwiązania o długiej żywotności w systemach, w których wystarcza typowa 5-15 minutowa rezerwa mocy z zasilacza UPS. Chociaż ich cena wciąż może być od dwóch do trzech razy wyższa w porównaniu z bateriami kwasowo-ołowiowymi, korzyści są oczywiste: żywotność do 15 lat, tolerancja na wyższe temperatury otoczenia, wbudowany system monitorowania baterii oraz mniejszy rozmiar i waga. Wszystkie te czynniki obniżają całkowity koszt posiadania.

Inną, nowo wprowadzoną alternatywą jest superkondensator. Nadaje się on do zastosowań, które wymagają krótkiego czasu pracy w zakresie od kilku sekund do pół minuty. Zazwyczaj są one wykorzystywane w szpitalach lub centrach przetwarzania danych do zapewnienia zasilania przejściowego do momentu uruchomienia generatorów rezerwowych lub w zastosowaniach przemysłowych do odfiltrowywania mikro-zakłóceń i zapobiegania zatrzymywaniu linii produkcyjnych. Superkondensatory tolerują nawet większe zakresy temperatur (do +65 °C) niż baterie litowo-jonowe, zachowując przy tym żywotność na poziomie 15-20 lat.

Alternatywy dla baterii kwasowo-ołowiowych stają się coraz bardziej popularne i uzasadnione, dzięki coraz niższemu całkowitemu kosztowi ich posiadania.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eaton.pl/powerquality. Aktualności dostępne są na kanale (@ETN_EMEA) komunikatora Twitter oraz na stronie firmy (Eaton) w serwisie LinkedIn.

Informacje o firmie Eaton
Sektor elektryczny Eaton jest globalnym liderem w dziedzinie dystrybucji zasilania i zabezpieczenia obwodów; zabezpieczenia zasilania zapasowego; regulacji i automatyki; oświetlenia i bezpieczeństwa; rozwiązań strukturalnych i sprzętu instalacyjnego; rozwiązań do pracy w surowych i niebezpiecznych warunkach; a także usług inżynieryjnych. Dzięki swojemu zestawowi globalnych rozwiązań Eaton jest w stanie sprostać najbardziej krytycznym wyzwaniom w zarządzaniu zasilaniem elektrycznym dnia dzisiejszego.

Eaton to spółka zajmująca się dystrybucją energii, która w 2017 roku osiągnęła sprzedaż rzędu 20,4 mld USD. Zapewniamy wydajne energetycznie rozwiązania, które pomagają naszym klientom zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo oraz zrównoważyć zużycie energii elektrycznej, hydraulicznej i mechanicznej. Eaton pragnie poprawiać jakość życia i dbać o środowisko poprzez technologie i usługi związane z dystrybucją energii. Eaton zatrudnia około 96 000 pracowników i sprzedaje produkty klientom w ponad 175 krajach. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.eaton.eu.

Kontakt dla czytelników: Eaton Electric Sp. z o.o., Biuro Warszawa, ul. Krakowiaków 34, 02-255 Warszawa, Poland. Tel: +48 22 320 5050, Email: pl-warszawa@eaton.com 

Kontakt dla prasy: Kate Siwek, Technical Associates Group, Tel: +44 (0)1582 390980, Email: ksiwek@technical-group.com

Informacje pokrewne
Serwis prasowy
2019
2018
2017